Co je dobré vědět a nad čím je dobré se zamyslet

Bývalý partner

Kdo si myslel, že se svého partnera zbaví při rozchodu, se hrubě mýlil. Bývalí partneři s námi zůstávají celý život ve formě fantazijních postav. Přestože již se svým partnerem již nejste, stále ovlivňuje vaši mysl a vaše prožívání.

Rozchodem vztahy nekončí. Pouze se přesouvají do dalších fází, z nichž každá má svoji specifickou charakteristiku (viz článek Fáze rozchodu). Všechny tyto fáze se točí kolem postavy bývalého partnera. Není to ale skutečný partner, nýbrž partner fantazijní. Tento partner se vytvořil již v době, kdy jste zamilovali do bývalého partnera.

Již období před rozchodem je charakterizováno zdegenerovanou komunikací (viz článek „Skutečný a imaginární partner“), kdy komunikujeme se svým fantazijním partnerem jinak, než se skutečným partnerem.

Nyní po rozchodu se již se skutečným partnerem nestýkáme. Imaginární partner je ale s námi pořád, neboť sídlí v naší mysli. Tento imaginární partner stále ovlivňuje naše chování a prožívání. Hádáme se s ním, proklínáme ho. On nás na oplátku zraňuje.

Jak jsem již zmínil dříve, imaginární partner sdílí naše pocity a emoce. Proto se objevuje nejčastěji v době, kdy jsme psychicky vypjatí a unavení. Právě imaginární partner je tou příčinou, že se nám „zničehonic“ zhorší nálada. Něco děláme a najednou zjistíme, že máme chuť se vším praštit. Nic nás nebaví, nic nás neuspokojuje.

Když se vám toto stane, snažte se vybavit si zpětně své myšlenky, které se vám během posledních několika minut honily hlavou. Pravděpodobně zjistíte, že v těchto myšlenkách figuroval bývalý partner, a že jste si vzpomněli na situaci, ve které vás něčím urazil (nutno dodat, že nemusí jít o reálnou urážku, ale o urážku od imaginárního partnera).

Zvláště po rozchodu se tyto situace opakují velmi často a brání nám prožívat spokojený život. Nemůžeme se na nic soustředit, vždy skončíme u bývalého partnera.

Byli spolu, dokud je sekera nerozdělila.

Slovník

V této situaci je vhodné vytvořit si v duchu něco jako „překladový slovník“. Jednoduše řečeno, když nás náš bývalý partner bude urážet např. větou: „Nikdy jsem s tebou nebyla šťastná.“, přeložte si tuto v duchu na: „Jsi unavený, nech být práci a jdi se bavit.“

Není vždy snadné vybavit si konkrétní situaci, kvůli níž se vaše nálada zhoršila. Postupným tréninkem se však bude vaše schopnost vybavovat si tyto situace zlepšovat. Čím častěji budete tyto věty „překládat“, tím méně vás bude imaginární partner obtěžovat.

Hádky s imaginárním partnerem

Fáze, které nastupují ihned po rozchodu, jsou charakteristické tím, že nám bývalý partner doslova leze do mysli kdykoli se potřebujeme soustředit. Někteří lidé dokonce svého partnera „vidí“, jako kdyby byl s nimi v místnosti. Samozřejmě je tam proto, aby se s námi hádal. (Jste naštvaní na partnera a imaginární partner je naštvaný na vás.) Čím více se ho budete snažit odehnat, tím více vás bude urážet. Je to začarovaný kruh, který vede k naprosté psychické vyčerpanosti.

V takovém případě, kdy nás imaginární partner neustále ruší, je nejlepší uklidnit se a „vysvětlit“ partnerovi, že se potřebujete soustředit, ať si někam sedne a neruší vás. Když budete klidní, bude i imaginární partner klidný. Poslechne vás a budete mít klid na práci.

Zrušit ho nelze

Nejlepším prostředkem, jak se bývalého partnera zbavit, by bylo ho jednoduše „vymazat“ z paměti. Bohužel to však nelze. Každý náš bývalý partner je součástí naší osobnosti a zůstane s námi do konce života. Abychom mohli spokojeně žít i po rozchodu, je potřeba vyrovnat se se svým imaginárním partnerem. Čím dříve pomine náš vztek k bývalému partnerovi, tím dříve na nás imaginární partner přestane útočit.

(Zdroj: Klimeš Jeroným: Partneři a rozchody, 1.Vyd., Praha: Portál 2005. 240 s. 80-7367-045-3) (Autor :RaShCZ)

Zobrazeno 3578×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio