Co je dobré vědět a nad čím je dobré se zamyslet

Léčení ran z dětství

 

Z našeho dětství si odnášíme od rodičů soubor návodů, podle kterých se ve svém životě řídíme. Ne vždy se ale rodičům podaří vše tak, jak by mělo. Vznikají citové rány, které nás poté provázejí celý život. Tyto rány si znovu prožíváme s naším partnerem a pravděpodobně je předáme i našim dětem v budoucí rodině. Je čas na léčení.

Kdybychom se zamysleli, každý z nás pravděpodobně objeví citovou ránu, kterou si ze svého dětství odnáší. Někdo má problémy balit ženy, protože má zafixováno, že musí být hodný. Jiný zase nerad mluví ve skupině lidí, neboť ho doma trestali za to, že skáče do řeči. I ta nejmenší opakující se nepříjemnost může být způsobena problémy s dětství.

Veškeré citové rány, které jsme si v dětství prožili, máme pevně zafixovány v sobě. Budeme je prožívat znovu a znovu celý život, pokud je nevyléčíme. K léčení těchto ran může dojít ve vztahu, kde se citová zranění naplno otevírají. V našem partnerovi pak hledáme toho, kdo naše citové rány vyléčí. Právě proto jsme schopni zažívat při opravdu hlubokém a šťastném vztahu tak silné pocity uspokojení. Ne vždy je ale partner schopen naše hluboké rány vyléčit. Tehdy přichází deprese.

Jak se chováme k partnerovi

Láska k partnerovi je podobná jako mateřská láska. Proto se k partnerovi budeme chovat podle toho, jak se k nám chovali naši rodiče. Dokud si neuvědomíme tuto souvislost, budeme dělat stále ty samé chyby. Budeme kritizovat partnera tak, jak nás kritizoval otec. Budeme vidět ty samé neduhy tak, jak je na nás viděla naše matka.

Plním svoji citovou mezeru dárky. Chcete mě?

Léčení

Aby mohlo dojít k vyléčení starých ran z dětství, je potřeba v partnerském svazku velká angažovanost obou partnerů. Musíme mít jistotu bezpečí. Jistotu, že druhá osoba neukončí vztah, že nás vyslechne a přijme naše emoce.

Toto léčení je vzájemné. Takže se připravte na to, že i vy budete muset v pevném svazku přijmout emocionální náklad partnera, který se vám odváží říct to, co se nikdy neodvážil říci rodičům. Je důležité umět tento náklad přijmout a při vyhrocené situaci nevyhrožovat rozchodem. Pevnost partnerského svazku je to základní, na čem léčení starých ran staví.

Pro úspěšné léčení musíte za všech okolností vědět, že váš partner je s vámi, a že i vy jste s partnerem.

V povrchních vztazích k takovému léčení nedojde, dojde pouze k tomu, že se budou bolestivé scénáře neustále opakovat.

(Zdroj RACOURT Benoit: Zbavit se minulosti. 1.Vyd. Praha: Portál 2008. 208 s. ISBN 978-80-7367-363-5) (Autor:RaShCZ)

Zobrazeno 6027×

Komentáře

wqfds

Ahoj myslím si že pokud je dítě týrané v dětství tak jen tak lehko se z toho nedostane,trvá to i mnoho let,někdy nepomůže ani partner ale ty rány zahojí Bůh a čas...

Dana Kopečková (DaTerFa)

Leni, s tímto s Tebou souhlasím.... V tomto případě to není jenom týrání, může toho být více s čím partner pomoci nemůže. Ale jak říkáš, vše je na Pánu Bohu a na čase...

Zobrazit 2 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio