Co je dobré vědět a nad čím je dobré se zamyslet

Řeč těla (3) - Poznejte lháře 1

Umění odhalit lháře je jednou z dovedností, kterou využijeme každý den. Bezesporu každý člověk někdy lhal. Ať už to byla žena, které s vámi bylo údajně úžasně, avšak již se neozvala, nebo prodejce, který na vašem rozhodnutí vydělal více, než je zdrávo. Tím, že se naučíte lháře ve svém okolí odhalovat, předejdete mnoha problémům a zklamáním.

Jak byste popsali řeč těla lháře? Většina z nás by asi odpověděla, že lhář se bude nervózně usmívat, bude se snažit vyhnout očnímu kontaktu a bude dělat nervózní posunky. Taková charakteristika je v podstatě pravdivá, avšak odhalíte s ní pouze lháře začátečníka. Většina žen a podstatná část mužů takto nebudou při lhaní vystupovat. Proto je potřeba hledat konkrétní signály.

Řeč těla při lhaní je neúprosná. Nutí nás dělat posunky, které se pouze velmi těžko odstraňují. V podstatě pouze zkušení právníci, obchodníci, herci či vrcholoví politici si mohou dovolit investovat do nácviku řeči těla tolik času a prostředků, aby byli schopni většinu signálů skrýt. U všech ostatních můžete nalézt posunky, které jejich lhaní prozradí.

Je to opravdu výhodná nabídka! Věřte mi!

Pokud přemýšlíte nad tím, zda vám druhá osoba lže, vezměte v potaz následující body:

  1. Potenciální lhář stojí nebo sedí? Pokud stojí, máme větší přehled o jeho gestikulaci a snadněji ho tak odhalíme. Sedící člověk, zvláště pokud je to žena, je těžší oříšek. Důležité je pozorovat ruce, pokud na ně vidíme, a mimiku, především cukání v obličeji či zamračení se.
  2. Lidé, kteří musí lhát častěji než ostatní, například zprostředkovatelé služeb, si většinou nacvičí gesta, která při lhaní používají. Tato gesta mají podpořit pravdivost jejich tvrzení. Protože se ve výcviku těchto lidí nemůže tomuto tématu věnovat dostatečné množství času, naleznete u nich rozpory u jednotlivých gest. Je tak například možné, že takový lhář bude mít klidný a rozhodný hlas, bude udržovat oční kontakt, postavení jeho těla bude naprosto klidné, avšak bude mít tendenci škrábat se jemně na nose. V takovém případě doporučuji zeptat se ještě jednou na věc, při které se potenciální lhář poškrábal. Vyskytnou-li se další znaky lži, bezesporu vám lže.
  3. Lhaní nejvíce prozradí obličej. Konkrétně jde o drobné záškuby lícních svalů, které postřehne pouze velmi vnímavý člověk, stažení a roztažení zorniček, pocení, zčervenání, rychlé mrkání. Nezapomeňte však vnímat všechna gesta v souvislostech podle prvního dílu.
  4. Je téměř nemožné odhalit zkušeného lháře v neosobním kontaktu. Z tohoto důvodu všechny důležité věci projednávejte zásadně osobně.
Příště si v pokračování tohoto článku probereme na první pohled viditelná gesta, která lhář používá.


(Zdroj: PEASOVI Allan a Barbara: Řeč těla. 1. Vyd. Praha: Portál 2008. 360 s. ISBN 978-80-7367-449-6) a (svadeni.cz) (Výběr:RaShCZ)

 

Řeč těla

K aktualizovanému a podstatně rozšířenému vydání knihy Řeč těla (kniha je rozšířena zhruba o dvě třetiny) si Allan Pease přizval svou manželku Barbaru a novým způsobem pojednali všechna témata, která se nacházejí už v první verzi této knihy (teritoria a zóny, gesta rukou, polohy nohou, oční signály, společenská gesta atd.).

Knihu zároveň rozšířili o nová témata (úsměv a smích, kulturní odlišnosti, prosémické vzdálenosti, hlídání teritoria, interview a politické mocenské hry apod.). Kniha je přehledně strukturovaná, napsaná zábavnou formou. Nezbytným doprovodem knihy jsou ilustrativní fotografie a kresby.---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTÁŘE (výběr z vašich příspěvku):

Pavi 04. 11. 2009 07:05
Tak tento díl nás vtahuje do toho, abychom odhalili "Lháře", když se nad tím zamýšlím..., přece většina znás, přece říká pravdu nebo ne? ... Myslím si, že jsme byli ktomu i vychovaní.., říkej pravdu a ne nic než pravdu.... a co se stane, když z jistíme, že nám naše důvěrná osoba lže? ..., myslím, že se nás to hluboce dotkne, když zjistíme pravý opak... . Tento díl nás přívíádí na myšlenku, jak toto jednáni se naučit odhalovat..., jistě pokud chceme.., můžeme s důvěrou věřit hned tomu co kdo říká, ale... můžeme také zjistit, říká-li prvdu ... . Přeji vám, aby jste se naučili rozlišovat pravdu od lží ... .
(...budete-li chtít přispět vašim komentářem.. pošlete jej na "pavi" vzkazy a já jej posoudím a ty nejlepší zveřejním.... díky )

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Části stím související...

1.Díl - Řeč těla - Pravidla iterpretace

2.Díl - Řeč těla - Ženské signály

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zobrazeno 4276×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio