Co je dobré vědět a nad čím je dobré se zamyslet

Řeč těla (6) - Typy úsměvů

Existuje základních 6 typů úsměvů, se kterými se většina z nás setkává každý den. Každý z těchto úsměvů říká něco trochu jiného. Od tajnůstkářství, přes sarkasmus po upřímnou radost. Po přečtení tohoto článku byste měli dokázat analyzovat úsměvy ve svém okolí tak, abyste věděli, co svým úsměvem člověk ve skutečnosti myslel.

1. Klasický úsměv s odhalenými zuby

Tento úsměv vidíme ve svém okolí pravděpodobně nejčastěji. Usmívající se osoba má při něm koutky nahoru a mírně pokleslou dolní čelist tak, že jí jsou vidět zuby. Je to přátelský úsměv, který rádi u každého vidíme.

Pokud je tento úsměv nepředstíraný, je doprovázen vytvořením vrásek okolo očí, mírným poklesnutím obočí a případně i dalšími pohyby obličejových svalů.

Naopak předstíraný úsměv je doprovázen pouze uvedením rtů a čelistí do „správné polohy“. Při nepravém úsměvu se ostatní svaly v obličeji zapojují minimálně. Chcete-li vidět předstíraný úsměv v akci, podívejte se na televizi na udílení Oscarů nebo vezměte fotoaparát a řekněte někomu, aby se usmál.

Sluší jí to, že?

2. Úsměv s velmi pokleslou dolní čelistí

Vychází z prvního úsměvu. Jediný rozdíl je ten, že při tomto úsměvu má usmívající se osoba velmi pokleslou dolní čelist. Představte si někoho v hlubokém záchvatu smíchu. Říkáme, že se směje z plných plic.

Tento úsměv má za cíl navozovat hravou náladu, radost. V běžném životě ho vídáme nejvíce v televizi. S oblibou ho používají herci či politikové v předvolebních kampaních.

Občas se také říká

3. Úsměv se sevřenými rty

Opět vychází z prvního úsměvu. Rozdíl je v tom, že při tomto úsměvu neklesá dolní čelist. Rty tak tvoří přímou linku (pro lepší názornost si prohlédněte obrázek).

Na tento typ úsměvu si dejte obzvláště velký pozor. Takto usmívající se osoba před vámi něco skrývá, je ve stresu, nechce vám sdělit svůj názor nebo vám přímo lže. Žena, která se tímto způsobem usmívá na muže, ho v podstatě odmítá (a ještě si o něm myslí kdoví co). Muži často tento úsměv chybně interpretují a dostávají se tak do trapných situací.

Tento úsměv tedy říká, že dotyčný člověk nechce sdělit celou pravdu. Proto například věta od ženy: „Teda, tobě to ale sluší“ s tímto úsměvem ve skutečnosti znamená spíše: „Bože, kde jen sehnal takové příšerné oblečení.“

Tajnůstkářka....

4. Pokřivený úsměv

Jde o úmyslně vytvořený úsměv, kdy jeden koutek směřuje nahoru jako při klasickém úsměvu (nejčastěji na levé polovině obličeje), zatímco druhý koutek směřuje dolů jako při zamračení (nejčastěji na pravé polovině obličeje). Tento typ úsměvu je specifický, protože ho naleznete až na výjimky pouze v západních kulturách.

Co tento typ úsměvu vyjadřuje, už asi většina z nás tuši. Ano, je to sarkastický úsměv. Svoji funkcí se trochu podobá úsměvu se sevřenými rty, pouze je mnohem lépe čitelný. Má-li někdo tento úsměv, ve skutečnosti si myslí opak toho, co říká.

Všimněte si směřování koutků.

5. Svůdný ženský úsměv

Toto je specifický typ úsměvu, protože pro jeho správnou interpretaci je zapotřebí číst všechny signály v obličeji, které nám žena dává. Většina z nás tento úsměv ale rozezná podvědomě.

Představte si ženu, která se dívá s mírně sklopenou hlavou a sevřenými rty směrem vzhůru, případně vzhůru a do strany. Pokud stále nevíte, jak tento úsměv vypadá, představte si malé dítě, které něco provedlo, a nyní se stydí (či 30letou ženu, která se snaží hrát lolitku).

Tento úsměv mají rádi muži na celém světě, neboť v nich vyvolává ochranitelské pocity. Žena při něm vypadá mladě, hravě a tajuplně. Když se žena takto dívá na muže, svádí ho pohledem.

Chcete mě?

6. Permanentní úsměv

Někteří lidé mají ve zvyku usmívat se neustále bez příčiny. Takový úsměv nevypovídá v podstatě o ničem, je to gesto, které si nositel úsměvu mnohdy ani neuvědomuje. Přesto je nositel permanentního úsměvu považováván za tajnůstkáře. Lidé si o něm myslí, že má stále „eso v rukávu“.

Na závěr ještě drobná poznámka. Při interpretaci úsměvů nezapomínejte na pravidla, která jsme si vyjasnili v prvním dílu seriálu. Jinak se lehce může stát, že kyselý bonbón v něčí puse vyhodnotíte jako sarkastický úsměv…

Zdroje:

PEASOVI Allan a Barbara: Řeč těla. 1. Vyd. Praha: Portál 2008. 360 s. ISBN 978-80-7367-449-6

Pro studijní účely byly zneužity fotografie Alyson Hannigan.

(www.svadeni.cz)  (výběr : RaShCZ)

 

Řeč těla

K aktualizovanému a podstatně rozšířenému vydání knihy Řeč těla (kniha je rozšířena zhruba o dvě třetiny) si Allan Pease přizval svou manželku Barbaru a novým způsobem pojednali všechna témata, která se nacházejí už v první verzi této knihy (teritoria a zóny, gesta rukou, polohy nohou, oční signály, společenská gesta atd.).

Knihu zároveň rozšířili o nová témata (úsměv a smích, kulturní odlišnosti, prosémické vzdálenosti, hlídání teritoria, interview a politické mocenské hry apod.). Kniha je přehledně strukturovaná, napsaná zábavnou formou. Nezbytným doprovodem knihy jsou ilustrativní fotografie a kresby.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOMENTÁŘE"(výběr z vašich příspěvku):


Pavi 08. 12. 2009 02:50

Tak mame tady další díl..., není nad to vidět ženy se krásně usmívat.., pravda, ale abychom také věděli jeli ten usměv skutečný nebo jen tak trochu nucený.., každa žena dáva i do svého úsměvu určitou davku svých citu a nálad, které zrovná prožíva..a na nás je ,abychom to správně dekodovali... . Miluji úsměv ženy, zvláště pokud je to č.2,5,6 to jsou ty nejkrásnější úsměvy, které miluji na ženách.. a jak jste na tom vy? Když si vzpomenu na všechny ty dívenky, které znám a jak se usmívaji... , byla by škoda se na ně nesmát také .., že? ...

Při vám, ať máte takový úsměv .., který bude s celého srdce vyjadřovat to, co zrovna prožíváte.... hlavně velkou radost a spokojenost ... .

 

 

(...budete-li chtít přispět vašim komentářem.. pošlete jej na "pavi" vzkazy a já jej posoudím a ty nejlepší zveřejním.... díky )

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Související text:

Řeč těla (1) - Pravidla interpretace

Řeč těla (2) - Ženské signály

Řeč těla (3) - Poznejte lháře 1

Řeč těla (4) - Poznejte lháře 2

Řeč těla (5) - Nuda a hodnocení

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 


Zobrazeno 10613×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio