Co je dobré vědět a nad čím je dobré se zamyslet

Hledáme toho, kdo nás doplňuje

Tajemství vzájemné přitažlivosti netkví pouze v tělesném vzhledu. K tomu, abychom se do druhého zamilovali a mohli s ním žít spokojený život, je potřeba něco více – náš partner musí mít charakterové vlastnosti, které v nás teprve dřímají.

Během partnerského vztahu se snažíme vnímat partnera jako někoho s naprosto odlišnými názory a náhledy na věc. Muži si stěžují na ženy jako na ty podivné bytosti, které řídí domácnost na základě emocí. Ženy naopak vyčítají mužům, že jsou naprosto nezodpovědní. Vznikají tak partnerské rozepře, které mohou vést k tomu, že svého partnera začneme nenávidět. Jak však Steve a Shaaron Biddulph ve své knize Deset tajemství lásky uvádějí, naše problémy s partnery značí, že máme problémy žít sami se sebou.

„Jak je to možné? Děje se to asi takto: Po celé dětství se rozvoj osobnosti většinou bohužel neodehrává pozitivně, ale ve znamení uzavírání určitých možností. Náš bystrý úsudek, vynikající intuice, soustředění, bezprostřednost a vřelost jsou pro dospělé kolem nás často až příliš nebezpečné a obtížně zvladatelné. Proces výchovy dítěte v moderním světě není v podstatě ničím jiným než omezováním přirozených předpokladů. Vlastnosti dítěte bývají často označovány nelichotivými slovy: dospělí dětem říkají, že jsou dotěrné, náročné, vzdorovité, špatně naladěné, bojácné, nesamostatné a podobně.

Výchova nás formuje v dospělé lidi, kteří v jistém smyslu omezili svou schopnost myslet, cítit a jednat. Je velmi pravděpodobné, že jste ve čtyřech letech byli lepšími malíři, zpěváky, tanečníky a komiky než ve čtyřiadvaceti. Zajímavé je, že výmluvného a energického člověka, který je méně uzavřený, než bývá zvykem, považujeme za „košatou osobnost“. Každý z nás je košatá osobnost, ale většina z nás ji skrývá a potlačuje.

V čem tě doplňuji?

Partnera začínáme obvykle hledat ve věku, kdy je naše osobnost nejvíce poškozená. Při hledání se do značné míry nevědomky poohlížíme po partnerovi, s nímž bychom mohli dosáhnout rovnováhy a který je dosud aktivní v oblastech, jež jsme v sobě potlačili.

Ověřte si to. Uvědomte si, které vlastnosti vašeho partnera jsou pro vás nejpřitažlivější. Otevřenost? Smysl pro humor? Laskavost? Oddanost ušlechtilým hodnotám, poctivost, tělesná zdatnost, energie, tvořivost, smyslnost? Pravděpodobně se domníváte, že v těchto oblastech nemáte příliš rozvinuté schopnosti, a právě proto vás u jiných lidí přitahují. „Panečku,“ pomyslíte si, „s tímto člověkem bych mohl být úplný!“

Když najdeme vysněného partnera, říkáme přátelům: „Je plná života“, „Je laskavý a cílevědomý, cítím se s ním v bezpečí“. Jako by nám partner poskytoval to, co nám samotným chybí. Křehkou osobnost s poněkud narušenou vnitřní schopností sebeobrany bude patrně přitahovat někdo, kdo působí silným a ochranářským dojmem. Může to vést k jednostranné závislosti, ale jindy nám partner pomůže aktivovat vlastní sílu a obranné schopnosti a pomůže nám obohatit vlastní osobnost.

V tom tkví tajemství veškeré mezilidské přitažlivosti i obdivu k hrdinům a přátelům. Přitahují nás lidé obdaření jistými vlastnostmi, jež v nás teprve dřímají. Pokud k někomu chováte velký obdiv, je to proto, že máte schopnosti být jako on. Kdyby by ve vás nedřímaly stejné schopnosti, patrně byste si jich u druhého člověka ani nevšimli. (Starý súfijský vtip říká, že když kapesní zloděj potká světce, všimne si jenom jeho kapes.) Obdivujete-li úžasný obraz, je to proto, že hluboko ve vašem nitru dřímá schopnost vytvořit stejně úžasný obraz. Mohlo by to trvat třeba sto let, ale nakonec byste to dokázali.“(1)

Deset tajemství lásky

Kniha Deset tajemství lásky rozebírá vtipně a názorně partnerské vztahy. Dozvíte se z ní, že ženy a muži jsou sice rozdílní, nicméně tyto rozdíly jim nebrání ve vzájemném soužití. Hledáte odpovědi na otázku, proč se přitahujeme? Či čím se řídíme při výběru partnera? Jak řešit hádky, sex či děti? Pokud ano, tak je tato kniha pro Vás ideální volbou. Informace podává nenáročnou hravou formou, která Vás pobaví a poučí zároveň.


(Zdroj :(1) BIDDULPH Steve, BIDDULPH Shaaron. Deset tajemství lásky. 1. Vyd., Praha: Portál 2006. 168 s. ISBN 80-7367-076-3, s. 44 - 46) (Autor : Maya)

Zobrazeno 1913×

Komentáře

mayiyinka

Zní to lákavě=) přečíst si tu knihu

Zobrazit 1 komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio