Co je dobré vědět a nad čím je dobré se zamyslet

Efekt odrazu

Občas se snažíme dostat z hlavy nějakou myšlenku, například dotěrnou písničku. Ale čím víc se snažíme nemyslet na tu věc, tím více se nám dere do hlavy. Myšlenky totiž nelze schovat, a čím více se o to budeme snažit, tím častěji budeme na ně paradoxně myslet.

„Ve vztahu muže a ženy dochází někdy k hádkám. Partneři se často na konci nějaké krize dohodnou, že zapomenou na to, co bylo, a začnou znovu od nuly. Slíbí si, že budou jeden k druhému pozornější, budou si pomáhat, ale přestanou se také při první příležitosti osočovat: „Už ti nebudu říkat, že jsi agresivní a nepořádný, a ty mi přestaň říkat, že se chovám jako malá holka a ničemu nerozumím…“

Naše dvojice má tedy upřímnou snahu napravit své chyby z minula. Válečná sekera je zakopána,ale trvá to jen do další krize, provázené řadou výčitek, které se zdají ještě větší než v předchozích hádkách. Než však tento problém odsuneme jako neřešitelný, zkusme pochopit, proč je tak těžké udělat tlustou čáru za všemi předsudky a dosavadními odsouzeními, které vůči našemu partnerovi vyslovujeme.

Naše dvě hrdličky opravdu chtějí zapomenout na nezvratné soudy, jimiž po sobě metají, a zmírnit představu, kterou jeden o druhém mají. Bohužel se zdá, že naše duševní pochody nám v takovýchto situacích příliš nepomohou. Je opravdu těžké vymanit se z vlivů, které naše předsudky způsobují, a zbavit se jich. V takové chvíli totiž velmi často zmizí v našem podvědomí.

Stejně je to blbec!

Sám slavný Freud přece řekl, že podvědomí nezná zákazy. Je totiž skutečně velmi těžké odloučit se od určitých myšlenek, aniž pak dále nepůsobí bez našeho vědomí. Žádná „guma na duši“ neexistuje. A pokus oddělit se od určitých myšlenek navíc může v našem uvažování vytvořit efekt odrazu.

Ze stejného důvodu lze zjistit u obětí katastrof, které se snaží už na traumatický zážitek nemyslet, efekt nutkavých představ. Čím více se však takový člověk snaží oddělit od jistých myšlenek, tím více se mu paradoxně vybavují. Jedná se o následující mechanismus: Je to začarovaný kruh, ve kterém rozhodnutí nepřemítat už o nějaké představě spočívá v neustálém uvažování o ní s cílem se od ní oddělit a ověřit si při první příležitosti, že na ni už nemyslíme. To však ještě zvýší počet návratů k dané představě.“ (1)

Lépe porozumět sobě i ostatním

Kniha „Lépe porozumět sobě i ostatním“ vysvětluje některé zákony lidského chování. Ve výsledcích vědeckých experimentů nachází odpovědi na otázky, nad kterými občas každý z nás uvažuje. Ženy se například dozví, proč je dobré, aby byla jejich nejlepší kamarádka ošklivější, než ony samy. Pro všechny pak určitě budou přínosné informace o tom, proč často lidé říkají: „Já to věděl“, proč se naši přátelé neřídí našimi radami, proč by ženy neměly sršet humorem, či jak dosáhnout toho, abyste za svoji práci dostali odměnu navíc. Knihu vřele doporučujeme všem, kteří se chtějí o lidské psychice dozvědět zajímavé informace srozumitelnou formou.

Objednat knihu

(1) CICCOTTI Serge: Lépe porozumět sobě i ostatním. 1.Vyd.,Praha: Portál 2008. 224 s. ISBN 978-80-7367-364-2. s. 124 - 125

( Výběr: Maya )
Zobrazeno 2006×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio